For et stort utvalg av avhentingsstasjoner, og de beste prisene, bookbilutleie i Sør-Afrika med Auto Europe. Vi samarbeider med utleiere verden over for å forsikre oss om at du får akkurat den bilen som passer deg og din reise best, samtidig som du kan nyte av service av høyeste kvalitet. Når du planlegger din reise til Sør-Afrika, book en leiebil med Auto Europe. Du kan skreddersy din leie slik at den passer dine reiseplaner helt perfekt, alt fra bilmodell til destinasjon.
Med sitt deilige klima og fantastiske natur er Sør-Afrika et minne for livet. Få det meste ut av din reise gjennom å kjøre sikkert og lovlig med disse nyttige tipsene.
Vi anbefaler at du sjekker ut vår kjøreinformasjonsguide for Sør-Afrika for mer informasjon og nyttige tips.
Mange motorveier i det nasjonale veinettverket i Sør-Afrika krever en avgift, så det anbefales at du på forhånd sjekker hvor mye kontanter du trenger for din reise. Det er en e-veiavgift system i Gauteng, hvor du må registrere deg online og sette opp et konto. Gjester kan kjøpe dagskort.
Minimumsalderen for å leie bil er 18 år. Men det er et flertall utleiere som krever at føreren er 21 år, og har hatt førerkortet i minst ett år. Mange utleiere krever et ekstra gebyr for førere under 25 år.
Valutaen i Sør-Afrika er South African Rand (ZAR eller R). Du kan veksle penger på banker eller valutakontor på flyplasser. Vær oppmerksom på at å gå rundt med en stor sum med kontanter kan være risikofylt. Du kan ta ut penger på minibanker hvis kortet ditt har en firesifret pin kode. I større byer tar mange kort, så som hoteller og lignende, som for eksempel Mastercard eller Visa. Mindre butikker tar ikke alltid kort.
Sør-Afrika er et stort land, men hele nasjonen ligger i samme tidssone, en time foran Norge. Det er ikke sommertid, så når det er sommertid i Norge er tidsforskjellen to timer.
Det snakkes et flertall språk i Sør-Afrika for eksempel: Engelsk, Afrikaans, Zulu, Tswana, Zhosa, Swati, Tsonga, Venda, Southern Ndebele og Sotho. Majoriteten, 23%, snakker Zulu. Men engelsk er ofte brukt i media og i metropoler. Nedenfor finner du noen ord og uttrykk på Zulu.
Hei - Sawubona
God dag - Okuhle day
Hvor er toalettet? - Iphi lokugezela?
Hvor er politistasjonen? - Iphi esiteshini samaphoyisa?
Hvor er sykehuset? - Lapho kuba isibhedlela?
Hvor finner jeg en minibank? - Iphi ATM?
Takk - Ngiyabonga
Utforsk Sør-Afrika med bobil eller en 4WD. Kom nærme nature og de eksotiske dyrene, og på den måten få den ultimate Afrika-opplevelsen. Vi hjelper deg med å oppleve Sør-Afrika helt i ditt eget tempo, og med et stort antall campingplasser i landet så er det enkelt å finne ditt egne afrikanske paradis!
Sør-Afrika bruker 220/230 Volts, 50Hz. Standard stikkontakten er M.
Du trenger ikke visum hvis du blir i landet 90 dager eller mindre. Hvis du skulle trenge assistanse under ditt opphold finner du Den Norske Ambassaden i Pretoria.
Norske Ambassaden i Pretoria
Adresse: Ozmik House, 165 Lynnwood Road, Brooklyn
Telefon: +27 12 364 3700
Fax: +27 12 364 3799
E-mail: emb.pretoria@mfa.no